INŠTRUKCIE
Tekute tapety sa ľahko pripravujú a aplikujú, čo z nich robí jednu z najjednoduchších možností interiérových úprav. Na tejto stránke nájdete rozsiahle návody, ktoré odpovedajú na otázky, ako napríklad ako omietnuť stenu, ako opraviť trhliny alebo opraviť praskliny v omietke a podobne.
Príprava povrchu sadrokartónu
Sadrokartónové dosky sa v súčasnosti vo veľkej miere používajú pri stavbe vnútorných priečok. Dosky sa upevňujú skrutkami a spoje sa vyrovnávajú pomocou sadrových zmesí. Ide o rýchly a úsporný spôsob vytvárania akýchkoľvek interiérových riešení.
- Lepenie iba spojov sadrokartónových dosiek je jednou z najčastejších chýb pri opravách a aplikácii tekutých tapiet. Ak nie je sadrokartónová doska dostatočne natretá základným náterom, existuje šanca, že sa objavia stopy škár medzi doskami. Preto je potrebné natrieť základným náterom celú plochu steny, aj keď sú sadrokartónové dosky rovné a hladké.
- Na dosiahnutie najlepších výsledkov odporúčame pred aplikáciou tekutých tapiet naniesť na celú plochu základný náter v 2-3 vrstvách, čo je dôležité najmä pri svetlých farbách.
Čiastočne natreté steny
Čiastočné farbenie v jasných farbách je jedným z najobľúbenejších riešení interiéru. Použitím rôznych odtieňov dosiahnete, že miestnosť bude pôsobiť priestrannejšie. Je dôležité zabrániť vzniku plynulého farebného prechodu (tzv. „vodnej línie“) po zaschnutí tekutej tapety.
- Odporúčame povrch natrieť základným náterom v 2 vrstvách a potom naniesť farbu na dosiahnutie belosti.
- Na dosiahnutie ideálneho výsledku pri aplikácii tekutých tapiet odporúčame steny najprv spracovať sadrovými zmesami.
Steny v starých domoch
Materiály použité na stavbu takýchto domov boli pomerne nekvalitné alebo jednoducho zastarané. Často nie je všeobecne známe, z čoho sú steny vyrobené. Ich povrch je veľmi zákerný v tom, že sa na ňom môžu objaviť žlté škvrny a fľaky v dôsledku hrdzavých potrubí, nekvalitnej elektroinštalácie a iných chýb staviteľov počas desaťročí používania. Aby ste sa vyhli škvrnám, steny starostlivo chráňte.
- Najprv musíte celý povrch ošetriť impregnáciou alebo adheznym mostíkom. Potom naneste základný náter v 2 vrstvách. Predbežne ho naneste na 2-3 malé skúšobné plochy, aby ste pochopili, ako sa základný náter ukladá na steny.
- Na dosiahnutie ideálneho výsledku aplikácie tekutých tapiet odporúčame steny pokryť sadrovými zmesami.
Povrch s kovovými časťami
Ak chcete pripraviť akýkoľvek povrch na aplikáciu tekutých tapiet, je potrebné ho odmastiť a zarovnať.
- Ak sa na tapete nachádzajú kovové vyčnievajúce alebo ploché časti, ako napríklad osvetľovacie zariadenia, elektrické panely, výstužné tyče alebo potrubia, je potrebné ich tiež ošetriť základným náterom .
- Zároveň nezabúdajte, že k elektrickým uzlom je potrebný stály prístup, preto odporúčame, aby ste ich nenatierali a nezakrývali omietkou.
Drevené povrchy
Materiály ako preglejka, drevovláknité dosky a MDF sa používajú lokálne na určité riešenia interiéru, ako sú dvere, oblúky, medziposchodia.
- Tekuté tapety možno aplikovať na drevené povrchy, pričom je potrebné dbať na to, aby neboli deformované vlhkosťou a boli riadne upevnené. Okrem toho treba vziať do úvahy, že čím tenšia je fólia, tým väčšia je pravdepodobnosť jej deformácie.
- Na ochranu takýchto povrchov pred aplikáciou tekutej tapety odporúčame použiť základnú farbu na drevo v 2-3 vrstvách s pozdĺžno-priečnymi pohybmi, poprípade adhezny mostík.
Holý betón, omietnutá tehlová stena
Holý betón alebo omietku je ťažké natierať farbami na vodnej báze. Vzhľadom na obrovskú nasiakavosť takýchto povrchov môžete naniesť aj 20 vrstiev farby a nedosiahnete požadovanú belosť povrchu.
- V tomto prípade by bolo optimálnym riešením pokryť stenu sadrovými zmesami, dodatočne vyhladiť povrch a vyplniť póry materiálom. A až potom naneste základnú farbu na stenu 2 vrstvách. Tým sa zabráni absorpcii farby betónom.
- Ak je betónová stena spočiatku slabá, silne sa odlupuje, drobí, potom je použitie akýchkoľvek materiálov ťažké, pretože priľnavosť prakticky neexistuje. Ak chcete dosiahnuť ideálny výsledok aplikácie tekutých tapiet, odporúčame najprv steny omietnuť špeciálnymi zmesami: musíte použiť štandardný spevňujúci základný náter akéhokoľvek výrobcu.
OSB dosky
Dosky s orientovanými vláknami – viacvrstvový konštrukčný materiál, ktorého hlavnou zložkou sú lepené a lisované drevné vlákna.
- Vyžaduje si obzvlášť starostlivú prípravu povrchu, pred aplikáciou tekutých tapiet sa dôrazne odporúča opláštenie stien sadrokartónovými doskami, prípadne zakúpenie hotovej verzie s opláštením z tohto materiálu.
- OSB dosky môžu byť dvojakého typu: s nízkou hustotou na priečky vo vnútri domu a s vysokou hustotou na vonkajšiu dekoráciu vďaka vysokému stupňu odolnosti proti vlhkosti. Tento typ dosky sa môže použiť pri vonkajšej dekorácii. Pri navrhovaní priečok odporúčame používať dosky s odolnosťou proti vlhkosti na vonkajšie a vnútorné dekorácie, pretože sú univerzálnejšie. Takéto dosky by sa mali omietnuť sadrovými zmesami a natrieť buď základným náterom, alebo ošetriť vodou riediteľnou farbou.
Tekuté tapety sa používajú na konečnú úpravu stien a stropov. Spája v sebe spoľahlivosť, jednoduchú aplikáciu a originálne estetické vlastnosti. Veľká rozmanitosť odtieňov a textúr pomáha realizovať tie najneobyčajnejšie nápady v interiérovom dizajne.
Spôsob prípravy a aplikácie nie je zložitý a ako vybavenie sa používa len plastové hladidlo. Odolnosť materiálu zabezpečuje jeho dlhú životnosť. Tekutá tapeta je skvelým rozhodnutím pre tých, ktorí chcú v krátkom čase osviežiť interiér.
DÔLEŽITÉ!
Ak potrebujete niekoľko balení tekutej tapety, zmiešajte ich všetky naraz s vodou. Čiastočné miešanie balenia neodporúčame.
Na pokrytie celej plochy steny alebo stropu použite iba jedno miesenie. Nepoužívajte dve alebo viac rôznych dávok zmesi na ten istý povrch.
Pripravená zmes by sa mala použiť do 48 hodín od namočenia.
Upozorňujeme na dôležitosť udržiavania správnej teploty a vlhkosti počas celého obdobia od začiatku prípravy zmesi až do konca aplikácie. Teplota vzduchu v pracovnom priestore by nemala byť nižšia ako 15 stupňov Celzia, vlhkosť by nemala byť vyššia ako 70 %.
Balenia tekutej tapety skladujte na suchom mieste s teplotou od 5 do 40 stupňov Celzia, mimo dosahu slnečného žiarenia. Ak sú tieto podmienky splnené a balenie je uzavreté, dátum spotreby nie je obmedzený.
Použitie materiálu
Zmiešajte hmotu s vodou
Vzhľadom na hodnotu plochy vypočítajte potrebné množstvo celkovej zmesi. Je to dôležité, pretože povrch jednej steny (alebo povrch stropu) by mal byť úplne pokrytý materiálom len z jedného hnetenia. Nalejte vodu do plastovej nádoby a pridajte obsah balenia. Potrebný objem vody je uvedený na obale. Potrebná teplota vody je 20 až 25 stupňov Celzia. Voda by mala byť bez usadenín a nečistôt.
VÝPOČET MNOŽSTVA VODY
Fort, Miracle | 2,5 liters |
Nord, East, Provence, Art Design | 4,5 liters |
Master, Optima | 5 liters |
Relief, Premium, Standard, Prestige, Victoria, Air Line, West, South | 6 liters |
Versailles | 2,5 – 3 liters |
Pridanie dekoratívnych prvkov
V prípade potreby pridajte trblietky a/alebo iné dekoratívne prísady a rovnomerne ich rozmiestnite v zmesi. Všetky typy glitrov a prísad sa kupujú samostatne.
Materiál premiešajte rukou
Materiál dôkladne premiešajte rukou, aby ste zabránili tvorbe zrazenín lepidla. Niektoré materiály je potrebné premiešať pomocou vŕtačky s miešacou dýzou. Prečítajte si pokyny na obale, aby ste zistili, či je pre daný materiál potrebné použiť vŕtačku. namočenú zmes vložte do plastového vrecka a nechajte ju 12 hodín odstáť.
Naneste zmes tekutej tapety
V malých dávkach rovnomerne rozotrite pripravený materiál po celej ploche pomocou plastového hladidla. Po nanesení zmesi môžete povrch dorovnávať pomocou hladidla a rozstrekovačom vody.
Naneste lak
Posledným krokom je prekrytie steny alebo stropu značkovým lakom , aby sa zvýšila trvanlivosť. Lakovanie zároveň umožňuje jemné mokré čistenie.